Наша славна історія
Історична довідка
Підвисоцький Будинок піонерів (зараз Будинок дитячої та юнацької творчості ) був відкритий 1-го травня 1936 року.
Передумовою його відкриття була організація дитячого руху, що проводився в перші роки Радянської влади.
У травні 1924 року в с. Підвисокому, що належало до Уманської округи, було створено перший в районі піонерський загін. За ініціативою сільського комсомольського осередку першим піонер- вожатим було призначено Юрія Кудріцького — юнака сумлінного, чесного, з вогником у серці. Він швидко заполонив своєю роботою дорослих і дітей. Він вважався одним з найкращих організаторів дитячого руху на Уманщині. Страшна хвороба обірвала життя юнака.
На фото Ю.Кудрицький

Надалі організатором піонерської організації в с. Підвисокому, старшою вожатою було призначено першу комсомолку села Дуню Секретарюк. При її допомозі при школі створюється перший піонерський клуб.
Зустріч з Д.Секретарюк
Із замітки в газеті “Робітничо-селянська правда “ від 25 травня 1925 року:
“Ми, піонери, в школі організували свій клуб. Там щодня збираємось, читаємо книжки, газети, співаємо пісні. До нас приходять діти, які ще не вступили до піонерського загону, але яких наша гурткова робота дуже зацікавила. Коло нашого клубу є невеликий садок, за допомогою агронома ми його розчистили і обгородили. Ще годуємо птахів. Літом ми роботу будемо продовжувати”.
< Пікор Партоліна >
Діти в своєму клубі при допомозі дорослих організовують перші гуртки. Де навчаються малювати, вивчають пісні і танці, створюють загони по допомозі старшим. З кожним роком ряди піонерських загонів поповнювались і розширялись. І, за рішенням Уманського окружкому КП(б)У та Районної комсомольської організації Підвисокого 1-го травня 1936 року, було відкрито двері новозбудованого піонерського клубу (газета “Більшовик” від 14 травня 1936 р).
Продовжував свою роботу Будинок піонерів і в роки Великої Вітчизняної війни. Збирали кошти на виготовлення танка, дівчатка вишивали воїнам кисети для табаку, шили теплі рукавиці. Керувала тоді будинком Семченко Олександра Олексіївна.
В післявоєнні роки частину гурткової роботи було перенесено на роботу в місцеве господарство. На гуртку “Юнатів” діти прополювали посіви, вели боротьбу з ховрахами, буряковим довгоносиком, збирали колоски після жаток. Організовувались гуртки тимурівців, гурток кролиководів, працював військовий гурток, де навчали елементам поводження зі зброєю та її будову, займались фізичною і стройовою підготовкою.
Пожвавилась гурткова робота в Будинку піонерів в 50-ті роки. Особливо по відзначенню таких дат, як 300-річчя возз’єднання України з Росією,
40-річчя Великого Жовтня.
Будинок піонерів стає методичним центром по роботі з піонерськими активами та піонервожатими.
Кращими піонервожатими тих років були:
Плітко Ганна Варлампіївна, Бобко Олена Костянтинівна, Скачко Олена Миколаївна (фото).
Відкриваються нові гуртки: авіамодельний, ракетний, фотогурток. Гуртківці були активними учасниками районних конкурсів художньої самодіяльності, змагань з авіамодельного спорту.


Проводяться спортивні змагання.
Проводяться навчання піонерського і комсомольського активу, старших піонерських вожатих . Кращими вожатими були Дзига Галина Дмитрівна, Рибак Павліна Олександрівна.
Є перші досягнення гуртка авіамоделістів. За участь у змаганнях отримано почесні грамоти.
Розширюється мережа гуртків на початку 70-х років відкриваються такі як “Масовики - затійники”, “Зірочка”, “Умілі руки”, “Художнє вишивання”, “Баяністів”, “Домбристів”.
Особливо активно розширюється робота по військово- патріотичному вихованню. Працюють гуртки тимурівців, проводяться зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни. Особливо розкривається робота гуртка “Червоні сідопити”, яким керує учитель історії місцевої школи Фартушняк Дмитро Іванович.
Ведеться переписка з учасниками боїв в урочищі “Зелена Брама “, воїнами 6-ї і 12-ї армій, а також зустрічі з воїнами цих армій.
Проводяться розкопки в урочищі “Зелена Брама”. Відшукуються все нові і нові прізвища загиблих солдат, які вважались безвісти пропавшими, знайдено прапор 60-го окремого Каперського Кавказького батальйону, Миколою Буйволом, гуртківцем гуртка “Червоні слідопити”.
Організовуються вечори пам’яті, ведеться шефська допомога ветеранам війни, воїнам-землякам.
Зустріч з ветераном Великої Вітчизняної війни
Зустріч гуртківців з військовим льотчиком Могильніковим І.О. і сином Віктором.
Зустріч з представником Болгарської Демократичної республіки Толбухінського автономного округу.
Велика увага приділяється інтернаціональному вихованню підростаючого покоління. Відкривається гурток на базі якого працює клуб інтернаціональної дружби “Глобус”. Керує ним спочатку Левіт Софія Яківна, а потім молодий учитель, комсомолка Тем’янська Людмила Іванівна. Зав’язується тісна дружба між гуртківцями і піонерами з Толбухінського округу Болгарії. Оформлюється крило коридору з матеріалів зібраних юними інтернаціоналістами.
Екскурсія по виставці матеріалів зібраних членами клубу інтернаціональної дружби «Глобус».
Багато листів почало надходити на адресу “Червоних слідопитів” після виходу книги “Зелена Брама” Є. Долматовського. Проводяться зустрічі з видатним поетом Є.Долматовським та його побратимами по окопах в урочищі “Зелена Брама”. Все більше і більше накопичується матеріалу про ті страшні два тижні 6-ї і 12-ї армій в наших лісах. Оформляються нові стенди в місцевому краєзнавчому музеї, який був створений саме при кропіткій роботі “Червоних слідопитів” і їх керівника Фартушняка Д.І.

При Будинку піонерів відкриваються нові гуртки “Юний турист” - керівник Годований Ю.П., “Юні інспектори руху” - керівник Сергієнко В.В., фольклорний гурток “Сопілкарі” - керівник Лозовенко Г.І., які стали кращими колективами Будинку піонерів.
Перший загін ЮІР створений на базі гуртка
«Юних інспекторів дорожнього руху»
Юіровці на обласних змаганнях. Керівник гуртка ЮІР Сергієнко В.В.
В 1993 році разом із змінами в нашій державі і самоліквідацією піонерської організації ім. В.І.Леніна та ВЛКСМ Будинок піонерів було перейменовано в Будинок творчості школярів.
А також змінено приміщення,- із старого дерев’яного, на новий, красивий будинок. Зараз будинок має 6 навчальних кімнат.
На жаль із економічними труднощами в державі було скорочено, або закрито ряд гуртків і груп БТШ. Залишилось працювати 10 гуртків, які мали 12 груп, де навчалося 240 дітей. Це такі гуртки як: “ЮІР”, “Макраме”, “Рукоділля”, “Машинопису”, “Драматичний”, “Ляльковий“, “Декоративна квітка”, “Народознавство”, “Юний турист”. Працювало 12 педагогів, двоє з яких мали вищу освіту, інші середньо-спеціальну. Всі педагоги БТШ брали активну участь у громадській роботі села і були учасниками народного самодіяльного театрального колективу.
Гурток в’язання керівник Ксьондз К.І
Гурток макраме керівник Ткачук В.В.
Гурток машинопису керівник Зозуля Г.В
В жовтні 2001 року, керуючись матеріалами Закону про позашкільну освіту Будинок творчості школярів перейменовано в Будинок дитячої та юнацької творчості.
Підвисоцький БДЮТ працює ось уже 77 років. За цей час тисячі хлопчиків і дівчаток навчались в ньому. Відповідно до змін часу, політичних змін, змінювалась і система освіти в закладі, її мережа гуртків. Але основна місія закладом виконувалась завжди - тут працювали для дітей, для їх творчого, духовного і фізичного розвитку.
ТВОРЧИЙ КОЛЕКТИВ БДЮТ